Defibrylatory
W razie nagłego zatrzymania krążenia istnieją nikłe szanse na przeżycie, a jeśli nie zostanie udzielona pomoc poszkodowanemu, wynoszą one około 5%. W momencie gdy zostanie udzielona pierwsza pomoc, szanse wzrastają trzykrotnie. Defibrylatory oraz ich odpowiednie użycie sprawiają, że szanse na przeżycie oscylują około 70%. Mogłoby się wydawać, że defibrylator to profesjonalny sprzęt, z którego potrafią korzystać jedynie lekarze i ratownicy medyczni. Obecnie w mediach głośno jest o akcjach uświadamiających ludzi, jak w prosty sposób mogą uratować komuś życie za pomocą AED. Automatyczne defibrylatory zewnętrzne, czyli właśnie AED, to sprzęty, które pozwalają na wznowienie krążenia u poszkodowanego.
Są pół-automatyczne, dzięki czemu nawet osoba bez specjalnego kursu z łatwością może je obsłużyć. Dostępne są w miejscach często odwiedzanych takich jak centra handlowe czy dworce. Obecnie w Polsce w coraz większej ilości miejsc są one montowane. Miasta wyznaczają specjalną część budżetu na finansowanie tego sprzętu, a w szkołach odbywają się specjalne zajęcia, na których uczniowie są instruowani jak go użyć. Jest to niebywale proste. Wystarczy przykleić elektrody do klatki piersiowej, a on sam analizuje rytm serca i stwierdza, czy jest potrzebna w danym przypadku defibrylacja, a jeśli tak, to o jakiej mocy. Następnie poinformuje nas co mamy dalej robić. Lekarze, specjaliści, a także osoby którym zostało pokazane w jaki sposób go używać, zgodnie twierdzą, że defibrylatory AED są bardzo proste w użyciu. Dowiedziono, że zastosowanie tego sprzętu w ciągu 3 minut od zatrzymania krążenia może zwiększyć szanse na przeżycie nawet do 75%. Jest to bardzo dużo, dlatego każdy kto widzi osobę, która straciła przytomność, zanikł jej oddech i/lub regularny puls, od razu powinien poczynić czynności ratujące.
Dzięki najnowocześniejszej technice, powstał Defikopter, jest to połączenie defibrylatora i drona. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację na smartfona, by móc przywołać ten sprzęt. Odnajduje on współrzędne miejsca, w którym znajduje się poszkodowany i przylatuje. Gdy znajdzie się już na miejscu, zrzuca spadochron z defibrylatorem co pozwala nam na rozpoczęcie defibrylacji. Cała akcja trwa krótko, dzięki czemu szanse na uratowanie osoby wzrastają. Defikopter ma zasięg działania 10 km, a razem z defibrylatorem waży tylko 4,7 kg. Koszt wyprodukowania każdego defikoptera to około 50 tysięcy złotych, ale to nic w porównaniu z wartością życia człowieka.. Z pewnością jest to coś, co ułatwiłoby i przyśpieszyło wykorzystanie defibrylatorów, dzięki czemu szanse na przeżycie wzrastają. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji każda sekunda jest bardzo ważna.