Sklep narciarski
Sklep Narciarski

Sklep narciarski

Wielu z nas bardzo lubi jazdę na nartach. Jednak mało kto jest w stanie pozwolić sobie na co sezonową wymianę sprzętu czy posiadanie kilku par. Co więcej, wielu z nas decyduje się na wypożyczenie nart oraz całego potrzebnego sprzętu, zamiast jego kupowania. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy rzadko kiedy wybierają się w góry na zimowe szaleństwo. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowanymi fanami tego sportu i uprawiamy go minimum raz w roku, warto odwiedzić sklep narciarski i zainwestować w odpowiednio dobrany dla nas sprzęt. Przed pójściem, warto w podstawowy sposób dowiedzieć się co nieco na temat dostępnych rodzajów. Najbardziej podstawowe i obecnie najpopularniejsze są narty Allround. Każdy sklep narciarski posiada je w swojej ofercie.

Przeznaczone są dla średnio zaawansowanych narciarzy, którzy jeżdżą typowo rekreacyjnie- niezbyt szybko i wymagająco. Ich budowa pozwala na jazdę jedynie na przygotowanych stokach. Jazda w głębokim śniegu może sprawiać problemy ze względu na zapadanie się nart w puch. Allountain są nieco bardziej uniwersalne. Pozwalają na jazdę na przygotowanych stokach jak i głębokim śniegu. Są nico wolniejsze od poprzedników, ale za to dzięki niedużej sztywności nart są łatwe w prowadzeniu. Jeśli zaliczamy się do zaawansowanych narciarzy, nasz wybór powinniśmy kierować na Race. Są bardzo dobre w jeździe na przygotowanych stokach bez muld. Ich znakiem charakterystycznym jest to, że są dość ciężkie, co pozwala na świetną przyczepność na zakrętach. Są przeznaczone dla osób, które posiadają większe umiejętności, a prowadząc je wymagany jest większy wysiłek. Jednak ci, którzy z nich korzystają, zgodnie stwierdzają, że prowadzenie ich to czysta przyjemność. ,

Przeznaczone są dla osób, które cenią szybką i dynamiczną jazdę. Jazda na głębokim śniegu wymaga odpowiedniego sprzętu. Narty powinny być bardzo szerokie i dość lekkie. Takie są właśnie freeride. Oprócz tych podstawowych rodzajów nart, spotkać się możemy również z takimi nazwami jak easycarver- są to narty przeznaczone dla początkujących, zazwyczaj dla dzieci. Twin tip charakteryzują się zaokrąglonym tyłem, co pozwala na jazdę zarówno przodem jak i tyłem. Korzystają z nich często instruktorzy, którzy nauczając początkujących często zmuszeni są do jazdy tyłem by pomóc uczniowi w utrzymaniu równowagi. Skitour to narty przeznaczone do wycieczek górskich. Rozpoznać je można po dość dużej szerokości i charakterystycznemu wiązaniu, które w swojej budowie przypomina narty biegowe. Wiedząc już, jakie są podstawowe rodzaje nart, sklep narciarski nie będzie od tej pory jedną wielką niewiadomą. Mimo wszystko, warto zapoznać się z opinią profesjonalistów, którzy w najlepszy sposób doradzą Państwu zakup odpowiedniego sprzętu.