Sport a technika
Sport a technika

Sport a technika – czyli jaki wpływ na obecne osiągi ma nauka

W obecnym sporcie coraz większy wpływ na osiągane wyniki sportowców w poszczególnych dyscyplinach mają nowinki techniczne. Nad każdym rekordem pracuje sztab naukowców których zadaniem jest bądź analiza odprowadzania ciepła i wpływu jego na wynik , bądź wynalezienie np. wymiennik ciepła który poprawi osiąg. Nie dotyczy to tylko zawodów motorowych (bo po przykładzie można by tak sądzić ale było to pierwsze skojarzenie) w chwili obecnej w każdej dyscyplinie nauka gra pierwsze skrzypce.

Poczynając od dyscyplin gdzie wynalezienie nowego stopu ma poprawić osiągi (bobsleje, rowery, sanki) po same stroje dla sportowców. W chwili obecnej bardzo często zdarza się iż cały sztab naukowców pracuje na wynik jednego sportowca. Jedni analizują pogodę podczas zawodów, drudzy pod tę pogodę dobierają sprzęt sportowy. Niestety nie na samych nowinkach techniczny jak nowe materiały z jakich wykonuje się strój sportowca, wymiennik ciepła w nartach czyli smarowanie, czy nowy stop metali, czy nowy poliwęglan. W chwili obecnej jest dodatkowo sztab medyków naukowców którzy szprycują sportowców witaminami odżywkami  minerałami oraz innymi substancjami które np. jeszcze są legalne (choć właściwie są już środkami dopingującymi). Dział medycyny sportowej ostatnimi laty rozwiną się bardzo a afery dopingowe szczególnie ostatnio bardzo głośna Armstronga pokazała że wygrywa ten który ma lepszy sztab właśnie naukowców. Specjalnie przygotowywane “kuracje” z wyliczeniem co do dnia kiedy zacząć jakie dawki i kiedy skończyć aby efekt był optymalny na dane zawody lub cały sezon. Przypomina to trochę starych sportowców z NRD.

Czy sporty zyskały na tym iż technika zaczyna wpływać tak znacząco na wyniki? Hmmm chyba nie ciekawi mnie tylko do czego zmierza to wszystko. Czy za 50 lat będziemy oglądać zawody cyborgów i maszyn, czy będą to zawody inżynierów od automatyki i programistów, bardzo możliwe jest jeszcze jedna możliwość iż w zawodach będą brać udział “ludzie” modyfikowani genetycznie. Ale ze sportem nie będzie to miało już wiele wspólnego (tak jak i w chwili obecnej zaczyna się zatracać) a gdzie główna idea Sport to zdrowie. Już teraz zawodowi sportowcy po zakończeniu kariery są inwalidami… www